UNAPREĐENJE ENERGETSKOG PLANIRANJA KROZ INTEGRACIJU KONCEPTA PAMETNIH MREŽA – PREDSTAVLJANJE REZULTATA PROJEKTA

U utorak, 13. decembra 2022. godine, u Zenici je održana finalna konferencija – završni lokalni događaj za Bosnu i Hercegovinu u okviru STRIDE projekta (Poboljšano energetsko planiranje kroz integraciju koncepta pametnih mreža u Dunavskom regionu). Događaj je organizirao Centar za energiju, okolinu i resurse (CENER 21) – partner iz Bosne i Hercgovine u projektu STRIDE, u suradnji sa pridruženim strateškim partnerom za regiju (Zeničko-dobojski kanton i Srednjobosanski kanton/Kanton Središnja Bosna) Regionalnom razvojnom agencijom za regiju Centralna BiH – REZ Agencijom.

Završna konferencija je okupila zainteresirane strane kojima su predstavljeni rezultati projektnih aktivnosti, te alati za poboljšano energetsko planiranje.

Na početku konferencije predstavljene su opće karakteristike pametne mreže, prednosti integracije, te potencijalni izazovi pri integraciji pametnih mreža u elektroenergetski sistem.

Nakon uvodnog izlaganja prezentirani su rezultati projektnih aktivnosti i značaj uvođenja koncepta pametnih mreža za poboljšanje energetskog planiranja.

Tokom događaja predstavljeni su rezultati STRIDE projekta koji su obuhvatili:

  • Metodologiju za analizu energetske situacije kroz izvještaje o trenutnoj energetskoj situaciji u 8 zemalja Dunavskog regiona
  • Primjeri dobrih praksi uvođenja koncepta pametnih mreža
  • Rezultati održanih radionica sa zainteresiranim stranama s ciljem širenja znanja o uvođenju koncepta pametnih mreža
  • Platfoma pametnh mreža kao mjesto umrežavanja i razmjene znanja o konceptu pametnih mreža
  • Strategija pametnih mreža i akcioni planovi integracije Strategije razvoja
  • Vodič za razvoj strateškog planiranja integracije pametnih mreža u elektroenegetski sistem.

Pored navedenih razulata tokom projekta je provedeno niz komunikacijskih aktivnosti o značaju uvođenja pametnih mreža u energetsko planiranje.

U okviru predstavljanja rezultata projekta, istaknuto je da u BiH postoji značajan potencijal za integraciju pametnih mreža, posebno obnovljivih izvora energije, te da bi trebalo poduzeti sljedeće korake:

  • Usklađivanje zakonodavstva sa EU
  • Usvajanje zvaničnih politika za razvoj pametnih mreža
  • Izrada strategije, mape puta za razvoj pametnih mreža i akcionih planova
  • Uključivanje svih zainteresiranih strana, posebno naučnih i tehničkih institucija, proizvodnih kompanija, potrošača i uslužnih kompanija
  • Kreiranje eventualnih podsticajnih šema za razvoj i implementaciju pametnih mreža
  • Tehnička poboljšanja sekundarne infrastrukture za implementaciju pametne mreže
  • Neophodno je nastaviti razvijati povezane infrastrukture za pametna brojila, komunikacionu mrežu, centralno prikupljanje podataka, upravljanje podacima i upravljanje potrošnjom potrošača.
  • Uvođenje koncepta aktivnih potrošača („prosumer“ – potrošač/proizvođač).

Na konferenciji je posebna tematska cijelina posvećana aktivnom potrošaču, mjerenjima i praćenju potrošnje energije, te uvođenju naprednih tehnologija, odnosno „pametnih“ riješenja. Upravljanje energijom je ključno i daje višestruke benefite kao što su: optimizacija troškova, povećanje operativne efikasnosti, smanjenje prekida u snabdijevanju, smanjenje vremena zastoja proizvodnje, smanjenje emisija CO2 i unapređenje performansi opreme.

Događaj je okupio predstavnike kreatora politika, resornih kantonalnih ministarstava, lokalnih zajednica, obrazovnih institucija, privrede, razvojih agencija i nevladinog sektora koji su svojim aktivnim učešćem i diskusijom iskazali veliki interes za integraciju pametnih mreža u energetsko planiranje, te istakli da je neohodno nastaviti sa ovim i sličnim aktivostima.

Da podsjetimo, u okviru STRIDE projekta razvijena je Platforma pametnih mreža koja će biti aktivna i nakon završetka projekta, a svrha joj je razmjena znanja i iskustava kako bi se kreirale politike pametnih mreža i ubrzala njihova implementacija na regionalnom i lokalnom nivou.

Shodno navedenom, pozivamo Vas da se registrirate na Platformi i postanete dio zajednice iz 8 zemalja (Slovenija, Njemačka, Austrija, Češka Republika, Mađarska, Hrvatska, Bugarska i Bosna i Hercegovina) i šire, gdje se vrši razmjena znanja i iskustava kako bi se kreirale politike pametnih mreža i ubrzala njihova implementacija na regionalnom i lokalnom nivou kroz rezultate STRIDE projekta.

Link za registraciju na Platformu je: https://energy-stride.com/ .

Više informacija o STRIDE projektu: http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/stride .

 

Održana završna konferencija STRIDE projekta 1

Održana završna konferencija STRIDE projekta 2

[ngg src=”galleries” ids=”4” display=”basic_slideshow”]